Ahojte, som Zuzana a založila som živúvlnu — hnutie za práva zvierat a prírodu s presahom do tvorby, najmä ilustrácie a dizajnu. Aktuálne pre mňa totiž neexistujú naliehavejšie témy, ako je osveta v problematike práv zvierat a životného prostredia. 

Vyštudovala som sociálnu pedagogiku v Bratislave, odkiaľ aj pochádzam a pôsobím. Moje detstvo bolo späté s okolitými lužnými lesmi a prázdninami v humne na dedine u starých rodičov. Prírodou sa snažím obklopovať aj dnes a spoločnosť mi robia aj moji dvaja zachránení králici.

Pôsobila som v kultúrnej sfére, na Linke detskej istoty ako dištančná poradkyňa či učiteľka v škôlke. Tri roky som sa venovala pod značkou Egreš tvorbe magazínu a neskôr, ďalších šesť rokov, tvorbe detských kníh často s ochranárskym posolstvom.

Hnutie živávlna v sebe spája snahu o rozvoj empatie ku všetkým živým cítiacim bytostiam spolu s láskou k umeniu. Spoločne s rôznymi autorkami a odborníkmi vám chceme prinášať články, rozhovory, reportáže týkajúce sa najmä prírody a ochrany zvierat. Potešíme vás však aj autorskou tvorbou v podobe printov, publikácií či produktov, ktoré máme radi a ktoré vám spravia možno krajší deň.

„Najskôr bolo nutné civilizovať vzťah človeka k človeku, teraz je nutné civilizovať vzťah človeka k prírode a zvieratám.”

Viktor Hugo

Sme občianskym združením Egreš, ktoré vzniklo v roku 2014, no prvé aktivity siahajú do roku 2012. Počas uplynulých siedmych rokov sme tvorili najmä detské knihy podľa vlastných námetov v spolupráci so slovenskými aj zahraničnými autormi, umelkyňami či dizajnérmi. Viaceré z kníh boli ocenené a preložené do cudzích jazykov v iných krajinách. Podľa knihy o veľrybe Gréte vzniklo dokonca aj divadelné predstavenie v trnavskom divadle Jána Palárika. 

Témy ochrany životného prostredia, láska k zvieratám a výtvarnému umeniu boli vždy veľmi silnou súčasťou Egreša. Až takou, že sme si v roku 2021 povedali, že je na čase sa posunúť ďalej a venovať sa im ešte intenzívnejšie smerom k mladému a dospelému publiku. Preto sme vytvorili novú značku živávlna. Aby nás okolie nevnímalo ako tých, čo tvoria knihy pre deti, ale tých, čo bojujú za zvieratá a prírodu.

Bojovníčky a bojovníci

Súčasťou tímu živejvlny sú aj skvelí ľudia, ktorí pravidelne priespievajú tvorbou či odbornými vedomosťami. Čoskoro doplníme portréty.

Zuzana Mitošinková

zakladateľka, autorka, fotografka

Veronika Pažická

ilustrátorka

Gabriela Kubíková

právnička, špecialistka na práva zvierat

Bianka Torok

ilustrátorka